Przez ściany zewnętrzne z budynku traci się około 30% ciepła. Ważne jest, aby ściany, ale także dachy podłogi, były odpowiednio zaizolowane oraz zastosowana była odpowiednia stolarka. Parametrem mówiącym o tym, czy ściana jest dobrze zaizolowana, jest współczynnik przenikania ciepła U wyrażany w W/(m2K). Określa wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię danej przegrody budowlanej, jeśli po dwóch jej stronach panuje różnica temperatur w wysokości 1K.
Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym izolacja ścian jest lepsza, a więc niższe są koszty ogrzewania budynku. W świetle przepisów od 1 stycznia 2017 roku wartość współczynnika U powinna wynosić 0,23 W/(m2K), a od roku 2021 maksymalna wartość współczynnika będzie wynosić 0,2 W/(m2K). Poprzednio, np. przed rokiem 2013 wartość współczynnika U wynosiła 0,3 W/(m2/K).
Większość właścicieli budynków nie ma pojęcia jakie parametry mają ściany ich budynków. Często decydują się na ocieplenie budynku, które nie daje prawie żadnego efektu. Wydaje się duże pieniądze, a efektów nie ma, lub są minimalne. Dobór materiałów izolacyjnych i i grubość jest często zupełnie przypadkowa, a przecież różnica w poniesionych kosztach na trochę grubsze ocieplenie jest niewielka (często kilku lub kilkunastoprocentowa), a ponowne ocieplenie to już olbrzymi wydatek - często znacznie większy od wydatku na poprzednie ocieplenie.
Jak określić współczynnik „U” dla ściany?
Duże firmy budowlane, spółdzielnie mieszkaniowe, zamawiają audyty energetyczne, które są bardzo pracochłonne i drogie. W audytach na podstawie odwiertów określa się skład warstw ścian i grubość poszczególnych warstw, a następnie wylicza się współczynnik.
Firma MK-WENT wykonuje tanie, bezinwazyjne pomiary wg opracowanej metodologii niemieckiej. Błyskawicznie otrzymujemy wynik, na podstawie którego możemy ocenić nasze ściany, a następnie dobrać odpowiednie ocieplenie. Dodatkowo badamy budynek przy pomocy kamer termowizyjnych, które mogą pomóc znaleźć ukryte wady budynku: mostki termiczne i nieszczelności.
Same badania przy pomocy kamer termowizyjnych nie są w stanie ocenić izolacyjności ścian - one mogą tylko znaleźć wady w osłonie termicznej budynku.
SONDY TERMICZNE UMIESZCZONE WEWNĄTRZ POMIESZCZENIA PRZYKLEJONE DO ŚCIANY ZEWNĘTRZNEJ
RADIOWA SONDA TERMICZNA UMIESZCZONA NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU
WYNIKI POMIARÓW TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ I WEWNĘTRZNEJ W BUDYNKU
WYNIKI POMIARÓW WILGOTNOŚCI NA ZEWNĄTRZ ORAZ WYNIK POMIARÓW WSPÓŁCZYNNIKA „U” NA ŚCIANIE ZEWNĘTRZNEJ
Sprawdzenie jakości wykonanych i ociepleń budynków:
Przy pomocy kamery termowizyjnej możemy sprawdzić jakość wykonania ocieplenia budynku, wyszukać mostki termiczne sprawdzić nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej, znaleźć miejsca przemarzania ścian. Poniżej przedstawiamy przykładowe problemy w izolacji termicznej:
Na powyższym zdjęciu kamera termowizyjna znalazła miejsca wychłodzenia na ścianie i na suficie (kolor fioletowy) - kamera wychwyciła także obszar przekroczenia punktu rosy (zielona plama), czyli miejsce, gdzie będzie się skraplała para wodna. W niedługim czasie w tym miejscu powstanie pleśń, a następnie grzyb. Ściana zacznie przemarzać, jej konstrukcja będzie ulegała zniszczeniu, a pomieszczenie będzie stwarzało poważne zagrożenie chorobowe dla osób tam przebywających.
W powyższym pokoju znajdującym się pod stropodachem występują liczne wychłodzenia na suficie oraz w narożnikach pod sufitem. Przyczyną wychłodzenia na suficie może być niewłaściwa izolacja stropu (zbyt cienka izolacja lub przemoknięta wełna izolacyjna).
Powyżej przedstawione jest zdjęcie oraz obraz termowizyjny okna dachowego. Na termogramie widać wadliwe zamontowanie okna. Prawdopodobnie brakuje wełny mineralnej w obróbce okna. Także widać, że uszczelka w oknie jest zużyta i nieszczelna. Zielony kolor alarmuje, że w tym miejscu będzie skraplała się woda na ścianie.