Pomiary techniczne w obiektach gastronomicznych
Każdy lokal który chcemy adoptować na zakład gastronomiczny musi spełniać określone przepisami wymagania. Najpierw należy określić technologię Zakładu, tzn. założyć rodzaj produkcji gastronomicznej i jej wielkość oraz sposób realizacji celów. W zależności od technologii należy wykonać dokumentację budowlaną adaptacji lokalu. Taka dokumentacja powinna być uzgodniona ze specjalistami (rzeczoznawcami ds. pożarowych, sanitarnych i BHP). Na podstawie uzgodnionej dokumentacji budowlanej musi być wykonana techniczna dokumentacja wentylacji i ewentualnej klimatyzacji. Taka dokumentacja także musi być zatwierdzona przez rzeczoznawcę ds. sanitarnych, ewentualnie pożarowych i BHP, jeśli w lokalu mają być zatrudniani pracownicy. Wszelkie prace budowlane i wykończeniowe powinny być przeprowadzone zgodnie z zatwierdzona dokumentacją.
Po pracach powinny być wykonane następujące pomiary odbiorcze stwierdzające poprawne wykonanie robót:
- pomiar wydajności wentylacji w zapleczu kuchennym oraz sali konsumenckiej,
- pomiar hałasu od zamontowanej wentylacji w pomieszczeniach gdzie taki hałas może wystąpić,
- pomiar oświetlenia na stanowiskach pracy (w kuchni, w zmywalni, ewentualnie obieralni warzyw),
- pomiary elektryczne ochronne
- sprawdzenie parametrów wody w lokalu.
W przypadku tych badań, choć nie zawsze, do odbioru jest przedstawienie ich wyników -
zarządzający lokalem odpowiada za ich brak.
W przypadku jedynie zmiany użytkownika lokalu prowadzącego identyczną
lub zbliżoną działalność gospodarczą, wszystkie pomiary muszą być powtórzone.
Poniżej podane są parametry, jakie muszą spełniać użytkowane lokale gastronomiczne:
Sale restauracyjne i kawiarniane:
- Dopuszczalny średnin poziom dźwięku „A” od hałasu ustalonego= 45 dB --> maksymalnego poziomu dźwięku „A” nie normalizuje się
- Sale zaplecza kuchennego – wymagania jak dla obiektów produkcyjnych, chyba że pomieszczenia stanowią część budynku mieszkalnego, wtedy poziom dźwięku należy przyjmować jak w pomieszczeniach administracyjnych z wewnętrznym źródłem dźwięku i maksymalnie może on wynosić 45 dB.
- Oświetlenie w kuchni minimum 500Lx
- Wentylacja na sali konsumpcyjnej powinna być zrównoważona (nawiewno – wywiewna) i wynosić minimum 20 m3/h nawiewu na 1 osobę planowaną w lokalu.
- Wentylacja w kuchni powinna spełniać wymogi wentylacyjne polegające na odprowadzeniu pary wodnej i zanieczyszczeń oraz nadmiernych zysków ciepła (orientacyjnie minimum 15 krotna wymiana powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny).
Zapraszamy do kontaktu (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 509 564 904) oraz do współpracy.